Земля — найбільш цінний товар не тільки у юридичних, а й фізичних осіб. Уже тривалий час на території України діє мораторій на реалізацію земельних наділів сільськогосподарських призначень. Незважаючи на це, в країні тривалий період спостерігається монополія, яка була сформована за рахунок можливості оформлення землі в довгострокову оренду. Однак сьогодні ситуація в корені змінилася.
Особливості земельного законодавства України. Доцільність запуску торгів через державний ресурс Прозорро.Продажі
Однією з вимог МВФ для отримання чергового траншу кредиту Україні було зняття мораторію на реалізацію земельних ділянок сільськогосподарського призначення Урядом. На їхню думку, це дозволило б істотно знизити показники корупції і зробити ринок в цій сфері по-справжньому прозорим і чесним. Незважаючи на численні спроби заблокувати прийняття відповідного законопроекту, він був прийняти в першому читанні парламентаріями. Завдяки цьому з 2020 року стало можливим:
- купувати землю сільськогосподарського призначення, яка раніше була отримана в довгострокову оренду;
- брати безпосередню участь в публічних торгах по реалізації наділів;
- контролювати ринок землі уповноваженими контролюючими органами;
- коригувати початкову вартість 1 гектара для отримання максимальної вигоди державою.
Незважаючи на відносно недовгий період функціонування законопроекту, вже сьогодні спостерігає ряд позитивних сторін. Наприклад, монополісти починають поступово втрачати ранні лідерські позиції, що автоматично тягне за собою здорову конкуренцію. Для населення це можливість купувати сільськогосподарські товари за доступною собівартості, при необхідності самостійно набувати земельні ділянки для подальшого заняття аграрним бізнесом, а це тягне:
- збільшення припливу капіталу в державний бюджет;
- поява нових робочих місць з конкурентним рівнем заробітної плати;
- збільшення сумарної кількості підприємців в Україні;
- плавне зростання економіки;
- вихід сільського господарства на новий рівень.
У комплексі це дозволяє сформувати повноцінний аграрний комплекс із сучасним ринковим підходом. Аграрії нарешті зуміють ефективно розвивати власну справу, чи не переживаючи про ймовірність дострокового розірвання орендного договору, що раніше часто траплялося при використанні шахрайських схем.
Процедура проведення публічного проведення відкритих торгів в аграрній сфері
Завдяки логічну структуру офіційного державного сайту Прозорро.Продажі ProZorro.Sale, у користувачів перед реєстрацією не виникає складнощів і непорозумінь. Щоб стати активним учасником публічних торгів, потрібно дотримуватися нескладний алгоритм дій, зокрема:
- Перехід на сайт ТБ «Українська біржа торгів» — акредитований ресурс Прозорро.Продажі https://sale.uub.com.ua/filter/write-off-resources-of-the-government-reserve , через який можна створити особистий кабінет в лічені хвилини.
- Заповнення анкети достовірними персональними даними.
- Вибір найбільш гідного лота в аграрній сфері, наприклад, придбання земельної ділянки.
- Внесення обов’язкового гарантованого внеску — є підтвердженням подальшої участі в аукціоні.
- Ставка безпосереднім гравцем.
Що характерно, на офіційному ресурсі ТБ «Українська біржа торгів» функціонує цілодобова служба підтримки. Кваліфіковані менеджери готові в будь-яку хвилину надати посильну допомогу і надати вичерпну інформацію по сформованому запиту. Стандартний період очікування відповіді не перевищує 10 хвилин.